Opatření na podporu podnikání (16)
Zákon č. 255/2020 Sb. umožňuje zaměstnavatelům odložit platby na sociální zabezpečení (tj. 24, 8 %), které by jinak museli odvést za květen až červenec, do 20. října letošního roku. Zachována za toto období zůstane povinnost odvodů pojistného za zaměstnance (tj. 6,5 % z hrubých mezd). Jedná se o pojistné na sociální zabezpečení za květen až červenec 2020 (splatné vždy k 20. dni následujícího měsíce). Pokud se zaměstnavatelé rozhodnou platby odložit, sníží se jim penále z dlužného pojistného o 80 %. Snižuje se totiž na výši 4 % p.a., což odpovídá jen 1 % za čtvrtletí.
I nadále platí, že OSVČ mají odpuštěny zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Pokud byla činnost OSVČ dotčena epidemií koronaviru či vládními opatřeními, a OSVČ tuto skutečnost doloží čestným prohlášením, které je součástí formuláře žádosti, může žádat o kompenzační bonus.
Pedagogický pracovník si kompenzační bonus může nárokovat zpětně za celé kompenzační období, tj. včetně března.
Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší mj., pokud OSVČ měla nárok na výplatu invalidního důchodu i pro invaliditu 1. a 2. stupně. Aby se však takové osobě započítala doba podnikání pro účely výpočtu budoucího starobního důchodu, musí platit pojistné na důchodové pojištění, a to buď ze zákona (její daňový základ v kalendářním roce dosáhl stanovené rozhodné částky), nebo pokud se k důchodovému pojištění na kalendářní rok sama přihlásí.
Ano, je možné žádat o kompenzační bonus, bude vyplacena poměrná část bonusu za dobu, kdy žadatel nebyl registrován na ÚP. Konkrétní situace, týkající se daní či kompenzačního bonusu je vhodné směřovat na infolinku Finanční správy. Daňoví metodici posoudí situaci a získají od tazatele další důležité informace o jeho situaci, aby posouzení vůbec bylo možné.
Pokud došlo k přerušení či zrušení živnosti, je nutné k jejímu obnovení kontaktovat živnostenský úřad a živnostenské oprávnění obnovit či jej znovu ohlásit. Odpuštění minimálních plateb za sociální a zdravotní pojištění se vztahuje na všechny OSVČ. Ostatní podpůrné programy se řídí svými nastavenými kritérii.
K úhradě fixních (provozních) výdajů slouží program bezúročných půjček COVID I, COVID II a COVID Praha, které byly naplněny. V půlce května budou zveřejněny informace k novému programu COVID III. Více informací najdete na www.cmzrb.cz. O náhradách fixních nákladů stát v současné době neuvažuje, podnikatelé však mohou využít zapojení do program ANTIVIRUS (náhrada nákladů spojených s úhradou mezd či nemocenské zaměstnanců). Jsou jim také odsunuty daňové povinnosti a odpuštěny platby na sociálním a zdravotním pojištění.
Jde-li o otázky týkající se sociální pomoci, kontaktujte prosím MPSV, případně ČSSZ. Dotazy týkající se daní obdržíte na webu MF. Jde-li o ošetřovné pro OSVČ, pak příjemcem podpory nemůže být OSVČ, pokud ke dni podání žádosti podnik, respektive podnikatelská aktivita OSVČ splňuje podmínky insolvenčního zákona pro zahájení kolektivního úpadkového řízení.
Vláda rozšířila alokaci na záruky pro velké společnosti prostřednictvím programu Covid plus poskytovaný EGAP, a to na výši 330 mld. Kč. EGAP by měla v budoucnu zajišťovat rovněž úvěry nejen exportním, ale také výrobním a obchodním firmám. Více informací na https://www.egap.cz/
MPO poskytuje podnikatelům dvě formy dotace:
Program Technologie COVID 19 – dotace na výrobu zdravotnických prostředků, alokace 300 mil. Kč.
– výdaje bude možné uplatnit již od 1. 2. 2020
– žádosti je možné podávat od 27. 4. 2020
– příjemce MSP
– míra podpory 50 %
– výše podpory 250 tis. Kč – 20 mil. Kč
– územní dimenze: celá ČR mimo NUTS 2 Praha
– zjednodušený model hodnocení (pouze binární kritéria)
Program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19. Cílená podpora vyvinutí nových řešení pro COVID-19, alokace 300 mil. Kč
– žádosti je možné podávat v týdnu od 2. 4. 2020
– maximální výše podpory až do 5 mil. Kč (dle výzvy)
– trvání programu max. 2 roky nebo do odvolání a vyčerpání alokace
Více informací najdete na webu MPO.
Stát na půl roku odpustí všem živnostníkům platby povinného důchodového pojištění, a to zpětně od března do srpna 2020.
Daňoví poplatníci nemusí podat v termínu kontrolní hlášení k DPH, přičemž pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení budou řešeny následovně: Bez výzvy správce daně bude automaticky prominuta pokuta v hodnotě 1.000 Kč vzniklá za období od 1. 3. do 31. 7. 2020. Ostatní pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení či daňového přiznání budou promíjeny na individuální žádost poplatníka z důvodů souvisejících s koronavirem.
Zákon č. 137/2020 Sb., ve znění pozdějších předpisů, pozastavuje evidenci EET do konce roku 2020. To však nemění nic na povinnost prodejce vydávat kupujícím daňový doklad, požádá-li o to kupující. Formu takového dokladu si daňový subjekt zvolí dle svých technických možností. Obdobné dotazy doporučujeme směřovat na Finanční správu.
Elektronická evidence tržeb (EET) bude pozastavena do konce roku 2020. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.
Program COVID I byl spuštěn již od 16. 3. 2020, aktuálně je příjem žádostí pozastaven. Ve čtvrtek 2. 4. 2020 byl spuštěn program COVID II, informace na stránkách ČMZRB. První kolo záručního programu COVID II, stejně jako program COVID Praha byly naplněny. Na webu ČMZRB jsou zvěřejněny podrobnosti k programu COVID III, který se uplatní na úvěry, které jsou sjednány do 31. prosince 2020. Podnikatelé a firmy do 250 zaměstnanců tak získají ručení za provozní úvěry až do výše 90 % z úvěru. Podniky s 250 až 500 zaměstnanci pak získají ručení za provozní úvěry až do výše 80 % z úvěru. Maximální výše zaručovaného úvěru nesmí přesáhnout 50 mil. Kč.
Další opatření pro OSVČ – Covid nájem, ošetřovné, finanční příspěvek pro OSVČ v karanténě/ošetřování člena rodiny. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnanců a platí i pro živnostníky, kteří pečují o děti mladší 13 let za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny. Vyplácet se bude jako dotace na základě žádosti, která obsahuje čestné prohlášení více viz 2. Ošetřovné pro OSVČ. Rovněž je možno žádat o kompenzační bonus poskytovaný MF v rámci „Záchranného programu Pětadvacítka pro OSVČ“. Konkrétní situace, týkající se kompenzačního bonusu je možné řešit i s infolinkou Finanční správy: 225 092 392.