Stravovací služby (9)
Ano, jedná-li se o provozovnu stravovacích služeb, pak vnitřní prostory musí být v čase 23:00 – 06:00 uzavřeny.
Pokud je režim restaurace nastaven tak, že s příbory na stole manipulují jen ti hosté, kteří u něj aktuálně sedí (tzn. že příbory nejsou např. ve společné nádobě, ze které si příbory mohou vzít i následující hosté), je možné mít stoly prostřeny ještě před příchodem hosta. Personál je povinen nosit prostředky ochrany dýchacích cest, je tedy umožněno místo roušky obléci ochranný štít.
Uplatní se pravidla stanovená pro vnitřní prostory provozovatelů stravovacích služeb. Prostory, kde si děti hrají, by měly být pravidelně dezinfikovány, děti by mezi sebou měly udržovat rozestupy 2 metry atd. Uplatní se tedy obdobné podmínky, které jsou stanoveny pro vnitřní sportoviště.
Výjimka z povinnosti nošení ochranného prostředku dýchacích cest se uplatní od 19. května na osoby, které vykonávají práci zařazenou rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví do kategorie třetí nebo čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek zátěž teplem, a dále osob, jež vykonávají práci, která dosud nebyla kategorizována a u které lze předpokládat, že po provedení kategorizace bude z důvodu přítomnosti rizikového faktoru pracovních podmínek zátěž teplem spadat do kategorie třetí nebo čtvrté. Jedná se např. o profese v hutnictví, svářečství, sklářství apod. Další výjimka je stanovena pro zaměstnance po dobu, kdy vykonává práci na jednom místě, pracuje-li ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby. Do této kategorie spadají např. manuální práce u pásu či kancelářská práce. U kuchaře existuje zvýšené riziko kontaminace při práci s jídlem, tudíž je třeba zvýšených hygienických opatření a kuchaři roušky nosit musí.
Žádná omezení na otevírací dobu nejsou, tudíž mohou mít otevřeno 24h. Pokud by ale v rámci kasina byl otevřen i bar, pak se otevírací doba omezuje tak, že v čase mezi 23:00 a 6:00 musí být zavřeno.
Žádné podobné centrální opatření přijato nebylo, je to na rozhodnutí konkrétních orgánů, zejména místních samospráv, které doporučujeme kontaktovat. V případě hl. m. Prahy však došlo k přijetí usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č. 16/1 ze dne 16. 4. 2020, díky kterému se, s ohledem na vyhlášení nouzového stavu a následných přijatých karanténních opatření, automaticky odečítá místní poplatek za užívání veřejného prostranství za umístění restauračních předzahrádek za období od 14. 3. 2020 do 31. 12. 2020 a krom toho také nájemné, a to za období od 1. 3. 2020 do 31. 12. 2020. Povolovací procedury pro umístění předzahrádek musí restaurace absolvovat standardním způsobem.
Uvedeným usnesením se současně plošně promíjí místní poplatek za užívání veřejného prostranství umístěním dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb (jedná se např. o posezení před restaurací, stánkový prodej, nebo trhy) z důvodu mimořádné události. Je tedy odpuštěn poplatek dle §2, odst. 1, písm. c) vyhlášky hl. m. Prahy č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, ve znění pozdějších předpisů, a to za období od 14. 3. 2020 do 31. 12. 2020. V tomto případě bude rovněž odečteno nájemné, avšak na základě žádosti jednotlivých nájemců s odkazem na snížení sazby místního poplatku na 0,- Kč.
Již otevřená restaurace či hospoda s předzahrádkou tedy nově do konce roku nemusí hradit poplatky spojené s provozem předzahrádky. Rozhodne-li se dále restaurace či hospoda otevřít předzahrádku, kterou dosud neměla, a standardním způsobem podstoupí předepsanou proceduru hl. m. Prahy, pak poplatky spojené s jejím provozem do konce roku nemusí hradit.
Pravidla pro venkovní zahrádky nelimitují počet lidí sedících u jednoho stolu. Stolem se rozumí jeden stůl, ne sražení většího množství stolů k sobě.
Otevírací doba venkovních zahrádek je omezena vyhláškou obce. Pokud ne, pak musí mít zavřeno v čase 23:00 – 06:00. Nebyl stanoven zákaz používání standardního (skleněného, porcelánového, keramického apod.) nádobí.